Konserwacja Systemu Pożarowego – wymaganie prawne czy rozsądna decyzja.
„Proszę Pana bo nam się włącza i ja nie wiem dlaczego ?”, „Kolejny raz nas zalało, klapy same się otwarły a nam zrobił się basen na środku hali”
Te i inne zdania nie raz słyszymy. Dlaczego ? Nie zawsze – ale przeważnie jest to sprawa źle lub wcale nieprzeprowadzanej konserwacji systemu przeciwpożarowego. Poniżej przykład 2 komór detekcyjnych czujek, które nie były konserwowane przez ponad 4 lata oraz komora po czyszczeniu.
Czy istnieje obowiązek czyszczenia czujek na każdej konserwacji ? Oczywiście, że nie – ale cykliczne sprawdzenia pozwalają wystarczająco wcześnie konserwatorowi przewidzieć, które elementy takiego czyszczenia wymagają. Zabrudzone komory detekcyjne, źle umiejscowione czujki czy zakłócenia elektromagnetyczne powodują fałszywe alarmy, które w następstwie otępiają obsługę, a w najgorszym przypadku wzywają Państwową Straż Pożarną. Obowiązkiem konserwatora SSP jest sprawdzanie rozmieszczenia czujek, sprawdzenia ich działania, czy czyszczenie komór detekcyjnych.
Na czym tak naprawdę polega konserwacja systemu SSP. Wytyczne PKN-CEN/TS 54-14:2004 przedstawiają suche fakty na temat tego jak taka konserwacja powinna wyglądać. Nie wchodząc w szczegóły wytycznych – konserwacja powinna utrzymywać system SAP w takim samym stanie jak podczas oddawania instalacji do eksploatacji.
Konserwacja systemu przeciwpożarowego według litery prawa to obowiązek – i musi zostać przeprowadzona przynajmniej raz w roku. Nie dotyczy on jednak każdego. Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109 poz.719) w jasny sposób określa obiekty, które obowiązkowo muszą posiadać system pożarowy oraz przeprowadzać jego konserwację. Istnieją jednak i inne uwarunkowania oraz obostrzenia, które skłaniają lub wręcz zmuszają inwestorów do wykonania takiej instalacji. Czy konserwacja systemu przeciwpożarowego jest więc tylko wymogiem prawnym, który zmusza inwestorów i właścicieli budynków do marnowania funduszy czy tez jest to rozsądna decyzja, którą warto podjąć ?
Fakty są takie, że prawidłowo przeprowadzana konserwacja w dużym stopniu pomaga uniknąć wielu fałszywych alarmów i ich następstw. Bez względu na to czy w naszym obiekcie jest obowiązek przeprowadzania takich czynności czy też nie, utrzymanie systemu SSP w prawidłowym stanie jest dla inwestora opłacalne. Dlaczego ? Z wielu przyczyn. System SAP chroni budynek i to pod wieloma względami. Fałszywe alarmy powodują zmniejszenie czujności personelu, a co za tym idzie zmniejsza się prawdopodobieństwo podjęcia właściwych działań podczas faktycznego zdarzenia pożarowego. Podczas pożaru prawidłowo wykonana i konserwowana instalacja SSP pomaga skutecznie wspomóc PSP w działaniach gaśniczych i nie tylko. Zalet jest wiele i warto je docenić zanim sami na własnej skórze przekonamy się jak bardzo jest ona potrzebna.
Poniżej zamieszczamy przykład instalacji, która przez 4 lata nie była sprawdzana. Oczywiście wszystkie usterki zostały usunięte, a sam system przywrócony do prawidłowego działania.