Montaż automatyki dla bram uchylnych.
Witamy.
W tym artykule opiszemy dlaczego warto już na etapie wykonywania ogrodzenia / bramy wjazdowej przemyśleć kwestię okablowania pod automatykę wjazdu. Dlaczego jest to istotne pokażemy na przykładzie dwóch różnych rozwiązań. W pierwszym przypadku, gdy okablowanie nie zostało przygotowane podczas wykonywania ogrodzenia w drugim gdy zostało wszystko wcześniej przemyślane.
Na powyższym zdjęciu widzimy, że klient zadbał o przepust/rurę między słupkami - do siłowników i fotokomórek oraz do podciągnięcia zasilania 230V. Bardzo dobrze. Już taki zabieg skraca czas montażu automatyki jak i jej koszt. Warto pamiętać, że pod przejazdem dajemy twarde, odporne na zgniatanie rury. W tym przypadku klient zastosował rury wodne co jest gwarancją, że kablom wewnątrz przepustu nigdy nic się nie stanie (o ile stosujemy odpowiednie, typowo zewnętrzne kable). Niestety, nie zostały wyprowadzone rury do urządzeń zabezpieczających, siłowników czy też lampy (chociaż ostatecznie klient się na ową nie zdecydował). Z tego też powodu cała instalacja kablowa musiała zostać poprowadzona nawierzchniowo.
Jak widać wyżej brama z zamontowaną automatyką prezentuje się ładnie i pewnie. Niestety instalacja natynkowa nie zawsze każdemu przypadnie do gustu. Niemniej jednak często jest to jedyne rozwiązanie do zamontowania automatyki gdy nie wykonano wcześniej przepustów kablowych. W przypadku gdy planujemy wykonać okablowanie pamiętajmy o:
1. Przy instalacji natynkowej stosujemy rurki UV odporne, tworzywo ABS,
2. Kable do zasilana 230V YKY3x2,5mm alternatywnie przy mniejszych odległościach od domu YKY3x1,5mm,
3. Kable do zasilania siłowników - przemysłowe, klasy 5, OnPd
4. Urządzenia zabezpieczające wystarczy UTP5E czarny żelowany
5. Przepusty pod przejazdem itp. rury arot lub wodne PE.
6. Przepusty w słupkach dowolna rura karbowana(peszel) o rozsądnym rozmiarze( np. fi16)
7. W słupkach warto wraz z peszlem zostawić już kabel aby podczas np. zalewania słupka betonem przepusty się nie połamały i były nie drożne (a nawet jeśli to kable są już położone).
Jeżeli nie jesteśmy pewni - zapytajmy się instalatora, który doradzi w każdym zakresie.
Poniżej zamieszczamy jeszcze parę zdjęć z wyżej zaprezentowanej automatyki.
Ciekawym rozwiązaniem jest też gniazdko 230V, które zażyczył sobie klient - służy do podłączenia m.in podkaszarki elektrycznej :).
Poniżej załączamy przykładowe zdjęcie z automatyki gdzie okablowanie zostało wcześniej przygotowane.
